Kamery do monitoringu

Kamery do monitoringu

Monitoring to jedno z najbardziej skutecznych narzędzi podnoszących bezpieczeństwo w miastach, domach czy przedsiębiorcach. Najważniejszym elementem każdego systemu monitoringu są kamery. Na rynku można spotkać całe mnóstwo różnych kamer do monitoringu. Można wyróżnić kamery przemysłowe CCTV, kamery bezprzewodowe, płytkowe, miniaturowe czy obrotowe.

Każdy rodzaj kamery jest przeznaczony do monitorowania określonego typu czy pojazdu. Na przykład do monitorowania miast używane są kamery przemysłowe, a do monitoringu pasażerów w autobusach wykorzystywane są kamery obrotowe, które znacznie zwiększają kąt widzenia. Ceny kamer są bardzo zróżnicowane i wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Cena zależy od bardzo wielu czynników, takich jak rodzaj kamery, jej czułości i innych parametrów technicznych. Istnieją kamery zaprojektowane do używania w nocy, są to kamery na podczerwień. Zwykłe kamery wykorzystują światło słoneczne do rejestracji obrazu. Bardzo rzadko urządzenia te rejestrują dźwięk, gdyż uważa się, że w takim przypadku najważniejszy jest obraz. Ponadto dźwięk znacznie podwyższa rozmiar nagrań i zwiększa zapotrzebowanie na dyskach twardych, które służą do przechowywania nagrań monitoringu.

Poza wysoką jakością obrazu bardzo istotne jest umiejętne rozmieszczenie kamer w danym budynku czy mieście. Pozwala to na skuteczną obserwację jak największych obszarów danego terenu. Kamery rozmieszczone nielogicznie i nieefektywnie nie spełniają swojej funkcji prawidłowo. Ich podstawową funkcją jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa na danym terenie oraz rejestracja potencjalnie niebezpiecznych zdarzeń. Dzięki tym urządzeniom możliwa jest szybka interwencja służb porządkowych, a także rozpoznanie zdarzenia lub osoby z przeszłości. Kamery do monitoringu używane są w miejscach potencjalnie zagrożonych rabunkiem, na przykład w domach, przedsiębiorstwach, bankach, sklepach czy stacjach benzynowych. Błyskawiczny rozwój technologii sprawią, że monitoring jest coraz skuteczniejszym narzędziem do walki z przedstępczością.

Comments are closed